شرکت فرانورشرکت فرانور
  • 0

توسط En.Abbasi

پروژه نورپردازی پل شهید عزیزی مقدم

طراحی روشنایی و نورپردازی پل نورپردازی پل امیر سرلشکر شهید جواد عزیزی مقدم  توسط سازمان زیبا سازی شهرداری تهران به شرکت مهندسان روشنایی فرانور درخشان ابلاغ شد و در مدت کوتاهی دو آلترناتیو و ۵ طرح پیشنهادی برای نورپردازی پل تهیه و ارائه شد.

در نگاه نخست، پل ها سازه هایی عملکردی هستند و قسمت های مختلف شهر را به هم ارتباط می دهند که معمولاً از سنگ، چوب، آهن، فولاد، بتن یا مواردی از ترکیب آن ها ساخته می­شوند. پل های شهری معمولاً مسیر و معبری هستند بر رودها، کانال ها، خطوط راه آهن، دره­ها و خیابان­ها و اغلب به عنوان نقطه جهت یابی برای محدوده اطراف به کار می روند.

شیوه­ های مختلف نورپردازی پل ها

امروزه دیگر پل­ ها تنها نقش عملکردی ندارند، بلکه نقش زیباشناسانه و هویت بخشی آنها به شهر از اولویت بیشتری برخوردار است. به این ترتیب، نقش پل­ های شهری در سیما و منظر شبانه شهر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می­ شود و به موضوع ­های مطلوبی جهت روشن شدن و نورپردازی تبدیل می ­شوند.

نورپردازی پل ها اغلب با سه رویکرد صورت می­گیرد: نورپردازی عملکردی، نورپردازی به منظور زیبایی و نورپردازی به منظور هویت بخشی.

در نورپردازی پل، توجه به ویژگی سازه ای و عناصر شکل دهنده به ساختار پل نقشی اساسی در برنامه ریزی و طراحی نورپردازی به عهده دارد. طراح نورپرداز با تأکید بر بخش­های مختلف سازه شکل­دهنده به پل، تصویری متفاوت را از یک پل به نمایش می­ گذارد.

جنس پل و جزئیات باید توسط نورپرداز مورد توجه قرار گیرد.

پل شهید عزیزی مقدم (شیخ بهایی) واقع در تقاطع بزرگراه شهید همت و خیابان شیخ بهایی قرار دارد. این پل دارای سازه ای  بتنی – فلزی  با عرض ۱۸ متر و طول دهانه  تقریبا ۶۰ متر و حداکثر ارتفاع   ۷/۵ متر می باشد.

وجود ایستگاه اتوبوس در مسیر رفت و برگشت بزرگراه شهید همت و پل عابر پیاده بیانگر این نکته است که محل پروژه علاوه بر تردد خودرو دارای اهمیت اجتماعی نیز می باشد و در ساعات روز و شب حضور افراد در آن نقش کلیدی دارد.

شماره: ۱۱۰

نورپردازی , روشنایی , توزیع برق , سلول خورشیدی , ساختمان هوشمند

En.Abbasi
درباره En.Abbasi

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه